Bor İşleme Tesisi

Süper Sert Malzemeler

Süper Sert Malzemeler
Süper Sert Malzemeler
Süper Sert Malzemeler

Metal işleme için süper sert malzemelerin üretimi ve geliştirilmesi

Merkezin amacı, yerli alet üretiminin ileri düzeyde gelişmesi ile Türkiye’de stratejik öneme sahip sektörler başta olmak üzere, araçların hacminin önemli ölçüde artmasına katkıda bulunmak ve ithal ikame zamanını azaltmaktır.

Proje, süper sert malzemenin büyük boyutlu iş parçalarının sentezinden nihai ürün — aletin oluşumuna kadar tam bir üretim döngüsü oluşturacak.

Sentetik elmas ve kübik bor nitrür (CBN) (ticari markalar – elbor, cubonite, borazon), sertliği geleneksel aşındırıcı malzemelerin sertliğini aşan süper sert malzemelere aittir.

Süper sert kompozit malzeme kesme aleti, yüksek performanslı Torna ve Freze işleme parçaları için talep edilmektedir.

Polikristalin kübik bor nitrür aleti öncelikle dökme demir, yüksek sertlikte sertleştirilmiş çelikler, toz ve ısıya dayanıklı alaşımların en zorlu işleme görevlerini çözmek için kullanılır. Polikristalin elmas aleti, titanyum, alüminyum ve diğer demir dışı alaşımlar, kompozitler, silislenmiş grafitler ve seramiklerin işlenmesinde kullanılır.

Yapay aşındırıcı malzemelerin üretim organizasyonu, sınırlı doğal hammadde rezervlerinden kurtulmayı, aşındırıcı aletlerin kalitesini stabilize etmeyi ve iyileştirmeyi, üretimini önemli ölçüde artırmayı, uygulama kapsamını ve kapsamını genişletmeyi ve operasyonel özellikleri artırmayı mümkün kılacaktır.

Polikristalin elmasın yıllık küresel üretimi yılda yaklaşık 20 tondur. Dünyanın önde gelen sentetik elmas üreticileri şunlardır: General Electric (ABD); De Beers (uluslararası şirket); Sumitomo (Japonya); DuPont (ABD); Rusya, Ukrayna, Çin ve Güney Kore’deki işletmeler. Üstelik ilk iki üretici aslında pazarı belirliyor ve fiyatları dikte ediyor.

Belirli bir malzemenin sentezine adanmış deneysel bir çalışma, deneylerin tekrarlanabilirliğini sağlamayı gerektirir, aksi takdirde deşarj parametrelerinin ve çıktı ürününün parametrelerinin kararlılığını sağlamak imkansızdır.